Obraz Henryka Siemiradzkiego

Obraz Henryka Siemiradzkiego „Chrystus uciszający burzę” powstał w rzymskiej pracowni malarza, na zamówienie parafii ewangelickiej w Krakowie. Dzieło uznanego i szanowanego już wtedy artysty, przeznaczone zostało do umieszczenia w ołtarzu, który znajduje się w centralnej części kościoła św. Marcina.

Chrystus góruje nad przechylającą się łodzią, której rufa, ster oraz prawa burta, stanowią pierwszy plan obrazu. Dramatyzmu dodają splątane sieci, które jakby starają się wciągnąć łódź w otchłań. Przy sterze pozostał najmłodszy z uczniów Jan, który stara się ze wszystkich sił pokonać żywioł. Pozostali załamują ręce, próbują złapać się burty lub składają ręce w modlitewnym geście pełnym dramatyzmu. Jezus ze stanowczym i pełnym spokoju wyrazem twarzy, ubrany w czerwoną szatę i płaszcz, unosi lewą dłoń w geście uciszenia. Ponad głową Chrystusa widać pochmurne niebo i wiatr unoszący takielunek łodzi.

Henryk Siemiradzki (24.10.1843 – 23.08.1902) – malarz będący przedstawicielem nurtu nazywanego akademizmem. Absolwent Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Uniwersytetu w Charkowie oraz Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. W 1871 ukończył studia i uzyskał 6-letnie stypendium rządowe. Wyjechał do Monachium, odwiedzając po drodze po raz pierwszy w życiu Kraków. W Monachium spotkał wielu polskich malarzy a wśród nich Józefa Brandta i Stanisława Witkiewicza. W 1872 wyjechał do Włoch. Osiadł w Rzymie, gdzie zamieszkał w pobliżu Placu Hiszpańskiego. H. Siemiradzki był członkiem wielu akademii europejskich. Tematykę swych dzieł czerpał głównie z tradycji antyku. Malował monumentalne, teatralne kompozycje. W1879 ofiarował obraz Pochodnie Nerona miastu Kraków, jako pierwszy obraz do tutejszego Muzeum Narodowego. Był autorem wielu obrazów a także kurtyn teatrów w Krakowie (1896) oraz we Lwowie (1900). Został pochowany w krypcie zasłużonych na krakowskiej Skałce. Był kawalerem Legii Honorowej oraz członkiem honorowym Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Fot. Archiwum Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Krakowie

Podobne wpisy