„Ja Jestem”, czyli pierwsza edycja półkolonii DDN

Za nami pierwsza edycja wakacyjnej półkolonii DDN (Dni Dobrej Nowiny). Grupa 40 młodych ludzi spędziła wspólnie ostatni tydzień sierpnia (22-28). Każdy dzień wypełniały zajęcia z przesłaniem, prace plastyczne, śpiew i modlitwa, wspólne posiłki, masa atrakcji, w tym całodniowe wyjazdy, warsztaty artystyczne i sportowe.

Nad bezpieczeństwem dzieci i realizacją programu czuwało w sumie 20 wolontariuszy, w tym reprezentanci Młodzieżówki. Rodzicom i wszystkim wolontariuszom zaangażowanym w przygotowanie DDN z całego serca dziękujemy.

W półkolonii brały również udział dzieci mieszkające w Centrum Noclegowym dla Uchodźców, które utworzone zostało w naszej parafii po wybuchu wojny w Ukrainie.

RELACJA Z DDN 2022

Tekst i foto: Marta Płonka

22.08.22 JA JESTEM DOBRYM PASTERZEM

Dzieci z grup starszej i młodszej poznały swoje imiona oraz integrowały się podczas omawiania tematu przewodniego. Następnie dzieci wykonywały pracę plastyczną kreatywnie ozdabiając filcem owieczki, a młodsi opiekunowie złapali trochę oddechu i dziecięcego ducha. Gdy już wszystkie owieczki wyglądały jak żywe, starsza grupa ruszyła na zwiedzanie Kazimierza, aby poznać żydowskie zwyczaje. Niestety pogoda nie była w humorze i starszaki po paru odkryciach były zmuszone do odwrotu.  Młodszakom szczęście dopisało i udało im się odnaleźć rozsiane po Krakowie owieczki i inne zwierzęta ulokowane w architektonicznych zabytkach. Dzień zakończył się śpiewem i modlitwą. 

23.08.22 JESTEM KRZEWEM WINNYM 

Dzień rozpoczęliśmy wspólnym śpiewem i budującym słowem. Od tego momentu nastąpił podział na dzieci młodsze i starsze. Starszaki zajęły się lepieniem winogronek z gliny, a młodszaki w tym czasie zgłębiały arkana wywoływania zdjęć bez aparatu fotograficznego. Gdy dzieci uporały się z zadaniem, zamieniły się rolami i młodszaki lepiły winogrona, a starszaki mierzyły się z ciemnią fotograficzną.

Ten dzień był łaskawszy meteorologiczne, więc grupa pod przewodnictwem wujków udała się na zabawy na świeżym powietrzu. Zabawy te przyniosły mnóstwo radości i śmiechu…. Chociaż jedna, nazywająca się “Tik Tak“, była dość myląca nawet dla prowadzącego ją wujka Tymka. Wszyscy dobrze bawili się próbując zrozumieć jej zasady. 

24.08 JA JESTEM ŚWIATŁOŚCIĄ ŚWIATA 

Rozśpiewani uczestnicy przypominali sobie poprzednie dni uczestnicząc w konkursie wiedzy pod czujnym sędziowskim okiem wujków: Szymona, Filipa i Tymka. Następnie pełni entuzjazmu ruszyli do Muzeum Ognia w Żorach. Podczas zwiedzania mogli poznać historię żywiołu i symbolikę – również duchową – płomienia. Dzieci mogły też wykonać kilka eksperymentów oraz uczestniczyć w tematycznych zabawach. 

25.08.22 WY JESTEŚCIE SOLĄ 

Półkolonia zmierzyła się z pradawną kopalnią soli w Bochni, cofając się w czasie. Pojechaliśmy podziemną kolejką, poznaliśmy historię tego miejsca, symbolikę soli i zrozumieliśmy, jaka mądrość ukryta jest w biblijnych obrazach i porównaniach. Po wycieczce dzieci wróciły do domu bogatsze o wór “białego złota”, którym szczodrze obdarował ich brodaty skarbnik kopalni. 

26.08.22 BÓG STWORZYCIELEM ŚWIATA    

Maluchy rozpoczęły dzień od pracy z masą solną dzieląc się swoją wyobraźnią. Grupa starsza wcielała się w szubrawców i szeryfów w popularnej grze “Mafia”. Po ekscytującej rozgrywce starszaki ruszyły na podbój świata i zaczęły odtwarzać go w masie solnej.

Tego dnia zobaczyliśmy jak wielkim dziełem jest kosmos. Dzieci miały okazję zwiedzić krakowskie obserwatorium i dowiedzieć się, do czego służą te dziwne ogromne talerze. Po powrocie miały chwilę na odsapniecie przy grach planszowych.

27.08 : JA JESTEM… A KIM DLA MNIE JEST JEZUS

Teatrzyk Kamishibai był inspiracją do pracy plastycznej – uczestnicy tworzyli własne teatrzyki rysując różne sceny. Wkrótce potem uczestnicy pogalopowali do stadniny koni, w której nastąpiło cudowne rozmnożenie pizzy. Dzieci mogły pobawić się w prawdziwych „kowboi” i „kowbojki” jeżdżąc na koniach i kucykach.

Po odpoczynku wróciliśmy do Krakowa. Najlepszy tydzień całych wakacji zakończył się niedzielnym nabożeństwem, podczas którego prezentowaliśmy prace plastyczne i śpiewaliśmy ulubione piosenki. 

 

Komentowanie niedozwolone.