AKADEMIA MUZYCZNA IM. KRZYSZTOFA PENDERECKIEGO W KRAKOWIE

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Krakowie zawarła w maju 2025 r. umowę partnerską z Akademią Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Dzięki porozumieniu możliwa będzie długoterminowa współpraca w zakresie realizacji celów edukacyjno-kulturalnych. 

– W imieniu własnym oraz społeczności kierowanej przeze mnie Katedry Muzyki Dawnej Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie pragnę wyrazić wielką radość z powodu podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy Akademią oraz Parafią Ewangelicko-Augsburską w Krakowie. Ewangelicki kościół św. Marcina jest bardzo ważnym miejscem na mapie Krakowa. Charakteryzuje się ciekawą akustyką, posiada także piękne barokowe wnętrze idealne do wykonywania muzyki kompozytorów dawnych epok. Dzięki Porozumieniu studenci Akademii Muzycznej zyskują niezwykle cenną możliwość koncertowania w ramach projektów solowych, kameralnych czy orkiestrowych. Istotną zaletą Porozumienia jest także uzyskanie niezmiernie ważnej przestrzeni na potrzeby recitali dyplomowych.
Kościół św. Marcina od wielu lat rozbrzmiewa muzyką – powiedział prof. Zbigniew Pilch, ceniony skrzypek barokowy koncertujący w różnych miejscach świata. 

Prof. Zbigniew Pilch dodaje, że porozumienie jest istotnym krokiem w drodze do zacieśnienia związków Kościoła z muzyką i zaowocuje wieloma znakomitymi koncertami, które wielce ubogacą artystycznie muzyczne życie Krakowa.

– Pozyskanie tak znakomitego partnera jest wielką radością dla naszej Parafii. Pracowaliśmy nad tą umową od ponad roku, co świadczy o tym, że obie strony podeszły do tego zadania poważnie i uczciwie. Cieszymy się, że nasz kościół jest miejscem, w którym słychać nie tylko dobre słowa, ale i dobrą muzykę. Zależy nam na tym, żeby kościół ewangelicki przy Grodzkiej był otwarty dla młodych artystów i stał się ważnym elementem ich rozwoju. Gorąco wierzę w to, że Bóg przemawia do człowieka na różne sposoby, także poprzez talent muzyczny – powiedział ks. Łukasz Ostruszka, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Krakowie. 

Początki krakowskiej Akademii Muzycznej sięgają 1888 r. Przełomowym momentem w historii uczelni był 1972 r., gdy rektorem został prof. Krzysztof Penderecki, znany na całym świecie kompozytor i dyrygent. Akademia jest wiodącą polską uczelnią muzyczną dysponującą nowoczesną siedzibą, oferującą komfortowe warunki studiowania, możliwość indywidualnego rozwoju artystycznego w szerokim kontekście humanistycznym oraz prowadzenia działalności twórczej, artystycznej i naukowej na najwyższym poziomie w skali krajowej i międzynarodowej. 

Więcej informacji: www.amuz.krakow.pl

UNIWERSYTET KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ W KRAKOWIE (UKEN)

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Krakowie podpisała w 2024 r. umowę partnerską z Uniwersytetem Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (UKEN). Na mocy tej umowy studenci archiwistyki mogą realizować praktyki w archiwum krakowskiej parafii pod opieką dr. Adama Korczyńskiego, naszego archiwisty i jednocześnie dyrektora Archiwum Nauki Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie.
 
Umowa z UKEN otwiera przed archiwum nowe perspektywy. W 2023 r. Rada Parafialna, z rekomendacji Komisji ds. dziedzictwa, zdecydowała o zaangażowaniu dra Adama Korczyńskiego jako archiwisty. Postawiono przede nim dwa główne zadania: przeprowadzenie inwentaryzacji oraz opracowywanie zbiorów. W ramach współpracy z UKEN, porządkowanie zasobów będzie mogło być dodatkowo zintensyfikowane dzięki udziałowi studentów w ramach praktyk studenckich. Drugi istotny wątek to możliwości rozpowszechniania dziedzictwa ewangelickiego. 

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie został powołany 11 maja 1946 roku jako Państwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna i podjął działalność dydaktyczną 25 października. Na stronie internetowej uczelni czytamy, że obecnie należy ona do grupy najintensywniej rozwijających się uczelni w kraju. Jest uznanym ośrodkiem naukowo-badawczym i dydaktycznym. Posiada ugruntowaną pozycję w wielu dziedzinach aktywności akademickiej oraz pod względem jakości kształcenia na większości kierunków studiów, a także pod względem mobilności badawczej i dydaktycznej pracowników i studentów. W ostatnich latach nastąpiła gruntowna przebudowa jego struktury organizacyjnej, nasilenie aktywności badawczej i rozwoju kadry naukowo-dydaktycznej, znaczące rozszerzenie oferty edukacyjnej, urozmaicenie i modernizacja procesu dydaktycznego. 

Więcej na stronie: www.uken.krakow.pl

POLSKIE TOWARZYSTWO BACHOWSKIE

Od lutego 2004 roku raz w miesiącu w kościele św. Marcina odbywają się koncerty Polskiego Towarzystwa Bachowskiego.

Ich wykonawcami są z jednej strony renomowani artyści, z drugiej – wyróżniający się studenci Akademii Muzycznej. Każdy koncert poprzedzony jest krótką prelekcją przybliżającą słuchaczom prezentowany program. Wstęp na koncerty jest wolny, ich wykonawcy występują honorowo.

Idea zawiązania Polskiego Towarzystwa Bachowskiego narodziła się w Krakowie w 1985 roku, w 300. rocznicę urodzin Lipskiego Kantora. Pomysłodawcą był znany krakowski działacz społeczny, wielki meloman prof. dr Henryk Gaertner, wcześniej założyciel Polskiego Towarzystwa Schweitzerowskiego. Ostatecznie Polskie Towarzystwo Bachowskie zarejestrowane zostało przez Sąd Wojewódzki w Krakowie 16 listopada 1989 roku.

Polskie Towarzystwo Bachowskie liczy obecnie blisko 80 członków i systematycznie poszerza swe szeregi.

Więcej na stronie: www.bachowskie.pl

POLSKIE TOWARZYSTWO EWANGELICKIE (oddział w Krakowie)

Polskie Towarzystwo Ewangelickie (PTEw) jest świeckim stowarzyszeniem o charakterze społeczno-kulturalnym, działającym w obrębie polskich Kościołów ewangelickich. Historycznie wywodzi się z różnorodnego i bogatego w działania ruchu społecznego w polskim ewangelicyzmie, jaki widoczny był w okresie międzywojennym. Działały wówczas stowarzyszenia społeczne, społeczno-kulturalne, oświatowe, charytatywne, młodzieżowe i różne inne, obejmujące całokształt poza czysto religijnej aktywności polskiej społeczności ewangelickiej. 

Działalność Towarzystwa opiera się na działalności Oddziałów. Zarząd Główny zajmuje się koordynacją pracy, reprezentowaniem na zewnątrz, a także organizacją imprez, których skala przekracza możliwości Oddziałów. 

Krakowski oddział organizuje spotkania raz w miesiącu w sali Diakonii. Skład władz statutowych Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego Oddział w Krakowie: Iwona Czajka – Prezes, Sebastian Szpil – skarbnik, Krzysztof Rzońca – Sekretarz. Komisja rewizyjna: Paweł Lipowczan i Andrzej Ruggiero.

Więcej na stronie: www.ptew.org.pl