Umowa partnerska Parafii z UKEN
Miło nam poinformować, że Parafia Ewangelicko-Augsburska w Krakowie podpisała umowę partnerską z Uniwersytetem Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (UKEN).
Na mocy tej umowy studenci archiwistyki będą mogli realizować praktyki w archiwum krakowskiej parafii pod opieką dr. Adama Korczyńskiego, naszego archiwisty i jednocześnie dyrektora Archiwum Nauki Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie.
– Umowa z UKEN otwiera przed archiwum nowe perspektywy. W ubiegłym roku Rada Parafialna, z rekomendacji Komisji ds. dziedzictwa, zdecydowała o zaangażowaniu dra Adama Korczyńskiego jako archiwisty. Postawiono przede nim dwa główne zadania: przeprowadzenie inwentaryzacji oraz opracowywanie zbiorów. W ramach współpracy z UKEN, porządkowanie zasobów będzie mogło być dodatkowo zintensyfikowane dzięki udziałowi studentów w ramach praktyk studenckich. Drugi istotny wątek to możliwości rozpowszechniania dziedzictwa ewangelickiego. Już teraz, w oparciu o zbiory naszego archiwum, powstaje studencka praca dyplomowa i liczymy, że dzięki umowie z UKEN ta forma naukowego wykorzystania parafialnych archiwaliów zyska na znaczeniu – mówi Marcin Gajownik, członek Rady Parafialnej i przewodniczący Komisji ds. dziedzictwa.
– Jeżeli chcemy promować znaczenie ewangelików i ich historię pod Wawelem, to umowa partnerska z UKEN otwiera nowe możliwości w tym zakresie, chociażby poprzez publikacje naukowe lub edycję źródeł. Otwiera się też potencjalna możliwość pozyskiwania środków na badania lub promocję zbiorów w ramach projektów, które przyznawane są jedynie instytucjom naukowym. Wiąże się to m.in. z zaangażowaniem czasu potrzebnego na opracowywanie zasobu archiwalnego i – mamy nadzieję – że tu także studenci okażą się pomocni – dodaje dr Adam Korczyński.
– Dzięki umowie z UKEN poszerzamy grono partnerów parafii, co ułatwi realizowanie wspólnych projektów. Sukcesywnie inwentaryzujemy i porządkujemy nasze zasoby archiwalne, które są nie tylko świadectwem ewangelickiej obecności w Krakowie, ale także częścią historii tego miasta. Cieszymy się, że powiększa się liczba instytucji, organizacji i osób, których ten temat fascynuje tak, jak nas. Chcemy podkreślić, że kościół ewangelicki na Grodzkiej jest miejscem otwartym zarówno w kontekście duchowym, bo dzielimy się tutaj Ewangelią, jak i w kontekście zachowywania i pielęgnowania historycznego dziedzictwa Krakowa – uzupełnia ks. Łukasz Ostruszka, proboszcz krakowskiej parafii.
Fot. Pixabay