Sexagesimae – Przedostatnia Niedziela przed Czasem Pasyjnym – 23.02.2025

Dzisiaj, jeśli usłyszycie Jego głos nie zatwardzajcie waszych serc. (Hbr 3,15)

Estomihi – Niedziela Przedpostna (02.03.2025)
Wieliczka – godz. 8:00
Kraków – godz. 10:00
(szkółka niedzielna; po nabożeństwie zapraszamy na kawiarenkę parafialną w Diakonii)
Kraków – godz. 17:00 (nabożeństwo w j. angielskim)
Kraków – godz. 19:00

KALENDARZ SPOTKAŃ I INNE INFORMACJE
Krąg modlitewno-medytacyjny: najbliższe spotkanie w poniedziałek 24 marca o godz. 18:30 (Diakonia)
Krąg teologiczno-dyskusyjny:
Przypowieść o pszenicy i kąkolu w zmaganiach Kościoła z herezją w nauczaniu Augustyna z Hippony, Tomasza z Akwinu, Marcina Lutra i Jana Kalwina, prowadzący: prof. Rafał Prostak, 17 marca, godz. 18:30 (Centrum Parafialne). Spotkanie ma charakter seminaryjny, stąd prosimy o zgłoszenia do ks. Filipa Lipińskiego – wówczas otrzymają Państwo teksty źródłowe: filip.lipinski@luteranie.pl.
Grupa konfirmacyjna:
poniedziałek, godz. 17:00
Godzina biblijna:
spotkanie we wtorek o godz. 17:30 (Diakonia)
Chór parafialny:
próba chóru w każdą środę o godz. 18:00 (Diakonia)
Chór gospel: próba chóru w każdy piątek o godz. 18:30 (Diakonia)
Chór dziecięcy: spotkania w niedzielę według harmonogramu przekazywanego rodzicom na WhatsAppie
Spotkania z Wiarą:
zapisy do kolejnej grupy.
Krąg srebrnej generacji:
spotkanie urodzinowe 27 lutego 2025.
Młodzieżówka:
odwołane, ze względu na wyjazd ks. Lipińskiego
Lekcje religii w Punkcie Katechetycznym:
zgodnie z ustalonym planem.

– Otwieramy zapisy na kolejną edycję Spotkań z Wiarą, które skierowane są do osób zainteresowanych naszym Kościołem. Zapisy w kancelarii lub mailowo pod adresem krakow@luteranie.pl.

– Zapraszamy do udziału w cyklu spotkań „Rekolekcje z pętelką”. Podczas spotkań będziemy wspólnie haftować (lub uczyć się haftować) różne rodzaje krzyża, poznamy również przesłanie teologiczne, które poszczególne rodzaje krzyża ze sobą niosą. Rękodzieło połączone z refleksją duchową? Przyjdź i sprawdź! Rekolekcje są dla każdego, bez względu na stopień zaawansowania, natomiast liczba miejsc jest ograniczona. Data pierwszego spotkania: 15 marca o godz. 10.00. Koszt udziału: 30 zł (koszt materiałów). Zapisy do 1 marca : mailowo na adres: krakow@luteranie.pl lub osobiście: Aneta Ostruszka Więcej informacji udzielają prowadzące: Aneta Ostruszka, Jolanta Palowska, Patrycja Prostak.

– W okresie od 2 marca do 30 czerwca 2025 r. dostępna będzie w naszym kościele wystawa „Wokół krucyfiksu z kościoła św. Marcina w Krakowie”. Wszystkich chętnych do pomocy w przygotowaniu tej wystawy prosimy o kontakt mailowy pod adresem krakow@luteranie.pl. Pracami pokieruje Pani Aleksandra Rzońca.

– Można jeszcze składać wnioski o pomoc udzielaną w ramach funduszu diakonijnego. Osoby, które potrzebują wsparcia proszone są o kontakt z duchownymi naszej parafii lub z Panią Krystyną Laskowską, przewodniczącą komisji ds. dobroczynności.

– W minioną niedzielę zebraliśmy łączną kolektę w kwocie 791,65 zł. Serdecznie dziękujemy za wszystkie złożone ofiary. Dzisiejsza ofiara zostanie przekazana na cele diakonijne w parafii.

ZNAJDŹ WŁAŚCIWY ADRES

Kościół ewangelicki – ul. Grodzka 56
Kancelaria parafialna – ul. Grodzka 58
Centrum Parafialne – ul. Grodzka 60
Diakonia – ul. Grodzka 62

Modlitwa za Parafię w Mrągowie

Wspomnienie:

Ś.P. ks. Roman Mikler, mija 13 lat od jego śmierci.
Ks. Roman Mikler urodził się 19 marca 1949 r. w Bielsku-Białej. Od najmłodszych lat związany był z tamtejszą parafią ewangelicką, gdzie aktywnie angażował się w jej życie. Znaczący wpływ na kształtowanie się jego duchowości miał ks. senior Adam Wegert. To on nakłonił swojego podopiecznego do rozpoczęcia studiów teologicznych. W roku 1968 Roman Mikler rozpoczął edukację w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Studia ukończył z wyróżnieniem w 1973 roku obroną pracy magisterskiej zatytułowanej: Mowy misyjne Apostoła Pawła w Dziejach Apostolskich. W dniu 26 grudnia 1973 został roku ordynowany i skierowany do służby w Parafii Stare Bielsko jako wikariusz. Wiosną 1974 roku zawarł związek małżeński z Ewą z domu Tacina.
Po zdaniu drugiego egzaminu kościelnego 1 marca 1977 objął funkcję administratora parafii w Krakowie i Nowym Sączu. W okresie kryzysu politycznego i gospodarczego początku lat osiemdziesiątych ks. Mikler organizował pomoc dla osób znajdujących się w trudnym położeniu, gościł wraz z małżonką pod swoim dachem rozlicznych przyjezdnych, był jednocześnie inicjatorem i duszą kontaktów partnerskich z parafiami reformowanymi w Roden w Holandii. Nie brakowało mu pomysłów duszpasterskich i racjonalizatorskich – poza generalnym remontem kościoła, pomieszczeń parafialnych, w kolejnych latach udało się przeprowadzić renowację zabytkowego cmentarza w Łuczanowicach. Mimo wielu wyzwań  administracyjnych i gospodarczych, które pochłaniały wiele sił i czasu, ks. Roman Mikler na pierwszym planie stawiał zawsze pracę duszpasterską. 
Jako przewodniczący Krakowskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej w latach 1989-2006 kontynuował pracę na rzecz ekumenii zapoczątkowaną przez swojego poprzednika ks. Karola Kubisza. Dzień 12 września 2005 roku należał do najtrudniejszych w jego życiu – z uwagi na stan zdrowia, złożył rezygnację z pełnionego urzędu Proboszcza Parafii Ewangelickiej w Krakowie. Zmarł 24 lutego 2012 roku po długiej i ciężkiej chorobie.

Ś.P. ks. Lech Tranda, mija 13 lat od jego śmierci.
Ks. Lech Tranda urodził się 24 listopada 1956 roku w Warszawie jako syn ks. Bogdana Trandy, pastora ewangelicko-reformowanego i Wandy z d. Kulskiej. W latach 80’ pracował jako kaznodzieja świecki w Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Kucowie. W roku 1990 ukończył studia magisterskie na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Został ordynowany 22 września 1991, a po ordynacji pełnił służbę w parafii w Kleszczowie. W latach 1995-2001 był radcą Konsystorza KERwRP. W latach 1996-2008 był proboszczem Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Warszawie. W tym czasie pełnił również funkcję duszpasterza diaspory ewangelicko-reformowanej w Krakowie. Publikował w „Jednocie”, „Zwiastunie Ewangelickim”, „W drodze”, „Tygodniku Powszechnym” i „Więziach”. Angażował się w wielu organizacjach społecznych, był m.in. członkiem Zarządu Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF. Zmarł po ciężkiej chorobie 23 lutego 2012 w Sulejówku.

Ś.P. Irena Kolano, mijają 4 lata od jej śmierci.
Irena Kolano z domu Prymus urodziła się 23 lutego 1929 roku w Krakowie. Jej lata młodości związane były ze środowiskiem ewangelickim przy ul. Grodzkiej, gdzie przed II wojną światową uczęszczała do Prywatnej Szkoły Powszechnej Zboru Ewangelickiego. Od 1989 roku czynnie działała społecznie na rzecz przywrócenia edukacji w tym historycznym dla społeczności ewangelickiej miejscu, pełniąc przez wiele lat funkcję Prezesa Fundacji Edukacyjnej im. J.S. Bandtkiego zarządzającej VII Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym im. M. Reja. Wielokrotnie uczestniczyła w Forum Ewangelickim, które powstało w 1994 roku w środowisku Kościołów ewangelickich w Polsce, w kręgu osób związanych z tworzącym się wówczas szkolnictwem ewangelickim.
Była aktywna w swojej parafii i środowisku, służyła radą i pomocą w pracach dokumentujących historię i edukację parafian, należała do najaktywniejszych działaczy Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego, brała udział w tworzeniu Oddziału PTE w Krakowie, którego w latach 1992-1995 była przewodniczącą. Przez wiele lat była członkinią chóru parafialnego.

Ks. Karol Bronisław Kubisz, mijają 44 lata od jego śmierci i 120 lat od jego urodzin.
Ks. Karol Bronisław Kubisz urodził się 27 lutego 1905 r. w Gnojniku na Zaolziu. Był synem kierownika szkoły ewangelickiej, poety Ziemi Cieszyńskiej Jana Kubisza i Marii z d. Broda. Po ukończeniu gimnazjum postanowił studiować teologię ewangelicką na Uniwersytecie Warszawskim. Jako ordynowany duchowny został wysłany przez bpa dr Juliusza Burschego do parafii krakowskiej, by przez pięć lat być wikariuszem u boku ks. dr Wiktora Niemczyka. Z Krakowa został przeniesiony do Katowic. Działał tam jako duszpasterz, kaznodzieja, nauczyciel i zastępca redaktora naczelnego „Ewangelika Górnośląskiego”. W 1938 roku został mianowany przez księcia pszczyńskiego Henryka V na urząd  proboszcza w Pszczynie. W listopadzie 1938 roku poślubił Janinę z d. Bonar, która od tej chwili była mu wierną towarzyszką i wsparciem w pracy parafialnej. Wraz z wybuchem drugiej wojny światowej ks. Kubisz został pozbawiony urzędu i uwięziony. Po zwolnieniu z więzienia wyjechał do Wieliczki, skąd pochodziła jego żona i tam przebywał do roku 1942 r., kiedy to  został powołany na proboszcza polskiej parafii we Lwowie. Po likwidacji parafii lwowskiej powrócił do Wieliczki, by 15 września 1946 roku objąć zastępstwo urlopowanego proboszcza parafii w Krakowie, a potem administrację parafią. Po czterech latach parafianie wybrali go na swojego proboszcza. W owym czasie parafia krakowska obejmowała prócz Krakowa i Wieliczki, stacje kaznodziejskie (filiały) w Jaworznie, Tarnowie, Jarosławiu, Nowym Sączu i Zakopanym. Równocześnie ks. konsenior Karol Kubisz zaangażował się w Krakowie w rodzący się w owym  czasie ruch ekumeniczny. Współpracował z duchownymi z innych Kościołów, w których gronie był bp. Karol Wojtyła. W 1962 roku Synod powołał go do Polskiej Rady Ekumenicznej, jako przedstawiciela  Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Był autorem wielu artykułów publikowanych na łamach „Strażnicy Ewangelickiej” i „Zwiastuna Ewangelickiego”, a wraz z dr Janiną Bieniarzówną, współautorem książki o historii krakowskiej parafii „400 lat reformacji pod Wawelem”. Zaangażował się w pracę Komisji Liturgicznej  i Komisji Ideologicznej (później nazwanej Pastoralną), która zajmowała się opracowywaniem materiałów dotyczących pracy duchownego. Ks. Kubisz pracował też społecznie. Wiele lat był wiceprezesem Towarzystwa Mazurów i Warmiaków i członkiem zarządu Okręgu Związku Zachodniego w Krakowie. Za swoje oddanie i zasługi odznaczono go w lipcu 1969 roku Złotym Krzyżem Zasługi, a 10 lat później Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Ks. Karol Bronisław Kubisz zmarł 24 lutego 1981 roku, a 3 marca został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Ś.P. Janina Kubisz, mija 25 lat od jej śmierci.
Janina Kubisz urodziła się 10 grudnia 1910 roku w Wieliczce. Była córką Edwarda Bonara i Anny z domu Flacht. Ojciec był kuratorem parafii ewangelicko-augsburskiej w Krakowie oraz kierownikiem szkoły w Wieliczce. Sama Janina była nauczycielką w szkole powszechnej w Krakowie. 23 listopada 1938 wyszła za mąż za ks. Karola Bronisława Kubisza, z którym poznała się kiedy przyjeżdżał do Wieliczki na lekcje religii oraz niedzielne nabożeństwa. Od chwili ślubu pełniła rolę pastorowej. Była osobą niezwykle ciepłą, serdeczną, kochającą dzieci i otwartą na potrzebujących. Parafianie krakowscy, by dać wyraz swojej sympatii i podkreślić znaczenie tej wyjątkowej osoby nazywali ją „mamą Kubiszową”. Inicjowała spotkania parafialne, uczyła w szkole niedzielnej, śpiewała w chórze parafialnym, działała na gruncie ekumenicznym organizując Światowy Dzień Modlitwy. Towarzyszyła mężowi  w jego służbie w krakowskiej parafii, po jego śmierci zamieszkała w rodzinnym domu w Wieliczce. Zmarła 7 lutego 2000 roku.

Podobne wpisy