Konfirmanci śladami Marcina Lutra
W dniach 12-15 września tegoroczni konfirmanci odwiedzili miejsca, w których żył i działał ks. dr Marcin Luter. Wyjazd odbył się w ramach corocznego wyjazdu młodzieży pokonfirmacyjnej śladami Reformatora, organizowanego przez Diecezję Katowicką naszego Kościoła.
Naszą podróż rozpoczęliśmy w Eisleben. Po całonocnej podróży do Niemiec, rankiem dotarliśmy do miasta, w którym urodził się i zmarł Marcin Luter. Eisleben przywitało nas dobrą pogodą. Pierwszym punktem na trasie był kościół św. Piotra i Pawła, w którym Luter został ochrzczony 11 listopada 1483 roku. Kościół, dziś ewangelicki, pełni funkcję kościoła chrzcielnego. W jego centrum znajduje się nowoczesne baptysterium.
Następnie udaliśmy się do domu, w którym Reformator przyszedł na świat. To niewielkie muzeum ukazało nam warunki życia w późnośredniowiecznych Niemczech, a także rzuciło światło na historię dzieciństwa Lutra.
W trakcie naszej wycieczki zwiedziliśmy poza tym kościół św. Andrzeja, w którym Luter wygłosił po raz ostatni kazanie, a później muzeum poświęcone ostatnim dniom i śmierci Reformatora.
Eisleben pożegnało nas paradą z okazji rocznicy nadania miastu praw handlowych. Główną ulicą przemaszerowali przedstawiciele szkół i różnych instytucji związanych z miastem.
Następnie udaliśmy się do Wittenbergi, gdzie zakwaterowaliśmy się w schronisku młodzieżowym zlokalizowanym w wittenberskim zamku. Dzień zakończyliśmy modlitwą i grami integracyjnymi.
Sobotę spędziliśmy w Wittenberdze. Udaliśmy się na spacer z przewodnikami, którzy pokazali nam najważniejsze miejsca z historii Reformacji – Dom Lutra – dawny klasztor augustianów, Dom Filipa Melanchtona, Uniwersytet Leucorea, Warsztat Cranachów, Zamek i Kościół Zamkowy.
Po obiedzie udaliśmy się do Kościoła Miejskiego, gdzie Luter wygłosił ponad 2000 kazań. Szczególną uwagę zwróciliśmy na ołtarz autorstwa Lucasa Cranacha starszego, przedstawiający ewangelickie sakramenty i spowiedź. Następnie odwiedziliśmy panoramę autorstwa Yadegara Assisi’ego – monumentalne dzieło, pozwalające przenieść się w realia szesnastowiecznej Wittenbergi.
Niedzielę rozpoczęliśmy nabożeństwem w Kościele Zamkowym, które poprowadził ks. Wojciech Pracki. Po nabożeństwie uczestniczyliśmy w grze terenowej, polegającej na odnajdywaniu miejsc związanych z Lutrem i Reformacją i wykonywaniu konkretnych zadań.
Po południu pożegnaliśmy się z Wittenbergą i ruszyliśmy w długą podróż do Polski.