Znak modlitwy o pokój
Minęło 30 lat od uroczystości wbudowania Słupa Pokoju w Krakowie.
Wydarzenie i ideę przypomniano podczas wszystkich trzech nabożeństw, które odbyły się w 1. Niedzielę po Wielkanocy w krakowskim kościele. Wspólne zdjęcie zrobiono po nabożeństwie rodzinnym.
16 kwietnia w krakowskiej parafii ewangelicko-augsburskiej na każdym nabożeństwie modlono się o pokój wspominając wydarzenie sprzed trzydziestu lat, do którego nawiązuje Słup Pokoju stojący przed kościołem ewangelickim św. Marcina.
3 kwietnia 1993 r. odbyła się w kościele Ceremonia Modlitwy o Pokój Światowy. Uroczystość, którą zorganizowało Światowe Towarzystwo Modlitwy o Pokój we współpracy z Parafią Ewangelicko-Augsburską w Krakowie i Ogólnopolską Koalicją Pokoju (zakończyła działalność w 2016 r.) zgromadziła około 150 osób. Obecny był ówczesny proboszcz parafii ks. Roman Mikler, krakowianie, parafianie, młodzież i dzieci. Ceremonię prowadzili przewodnicząca Towarzystwa Modlitwy o Pokój Światowy Masami Saionji i prezydent towarzystwa Hiroo Saionji. Podczas uroczystości wystąpił chór parafialny pod dyr. Marii Drozd.
Po modlitwie przed kościołem ewangelicko-augsburskim św. Marcina w Krakowie został umieszczony Słup Pokoju z przesłaniem„ Niech będzie pokój na ziemi” w języku japońskim, angielskim, niemieckim i polskim.
Początkowo towarzystwo planowało ustawienia słupa pokoju na Wzgórzu Wawelskim, lecz postawiono warunek: organizatorzy poprosili o zgodę na zorganizowanie w Katedrze Wawelskiej nabożeństwa ekumenicznego. Rzymskokatolickie władze kościelne na takie nabożeństwo nie wyraziły zgody i dlatego słup nie stanął na Wawelu. Towarzystwo nawiązało kontakt z krakowską parafią ewangelicko-augsburską i zwróciło się z prośbą o możliwość zorganizowania uroczystości i ustawienia słupa przy kościele na ul. Grodzkiej. Tam stoi do dzisiaj.
Ważne wydarzenie sprzed trzydziestu lat nabiera szczególnego znaczenia w kontekście trwającej wojny w Ukrainie i przybywania do Polski uchodźców. Parafia krakowska nie zapomniała o modlitwie o pokój i czynnie włączyła się w pomoc gościom z Ukrainy. Po wybuchu wojny zostało otwarte centrum noclegowe, które przyjęło sto osób. W marcu 2023 r., we współpracy z Diakonią Polską i Diakonie Katastrophenhilfe, uruchomiony został punkt wsparcia w rejestracji do programu pomocy pieniężnej dla uchodźców z Ukrainy, gdzie obsłużono 2000 osób.