Szkółka niedzielna 8-01-2017 – „Święto Chanuka”

Raz na kilkadziesiąt lat zdarza się, że żydowskie święto świateł – Chanuka wypada dokładnie w tym samym czasie co chrześcijańskie Boże Narodzenie. Taka koincydencja miała miejsce w tym roku. Chcielibyśmy wspólnie za zaprzyjaźnioną społecznością żydowską z Krakowa wspólnie to uczcić. W najbliższą niedzielę w ramach szkółki niedzielnej będziemy gościć kilkoro wyjątkowych osób, które zapoznają nasze dzieci ze świętem Chanuka. Naszymi gośćmi będą także dzieci ze szkółki niedzielnej Unzere Kinder stowarzyszenia Czulent. Poniżej zamieszczam program niedzielnych warsztatów.

Spotkanie z rabinem Eliezerem Gurarym – rabinem z Chabad Lubavitch z Krakowa, Piotrem Prokopowiczem, Aldoną Radomską oraz Anną Makówką-Kwapisiewicz i Igą Rosińską!

Tematem spotkania będzie święto świateł – Chanuka. Na wstępie rabin Eliezrer Gurary opowie dzieciom o niedawno minionym święcie Chanuce. Opowie im historię związaną z tym świętem, dzieci poznają jakie zwyczaje obowiązują Żydów w czasie trwania Chanuki.Dzieciaczki dostaną również drobne upominki.
Zajęcia dla grupy najstarszej poprowadzi Aldona Radomska. Warsztaty dotyczą twórczości I. B. Singera oraz jego chanukowych opowiadań. Dzieci będą malować kredkami akwarelowymi,będą eksperymentowały światłem i cieniem.

Aldona Radomska – trenerka ​aktywizujących metod pracy z dziećmi pokazująca jak uczyć, żeby rozpalać wewnętrzną motywację dziecka. Koordynatorka wydarzeń o charakterze edukacyjno-kulturalnym tworząca przestrzeń do spotkania dla ludzi, którzy mogą czerpać od siebie inspiracje i dobry przykład . Jako edukatorka nauk przyrodniczych i technicznych tworzy programy warsztatowe rozwijające u dzieci samodzielność, wiarę w swoje możliwości i miłość do natury. Jest aktywistką wspierającą rozwój czytelnictwa w swojej społeczności.

Zajęcia dla II grupy poprowadzi Piotr Prokopowicz, który nauczy śpiewać dzieci piosenki chanukowej w języku hebrajskim. Dodatkowo warsztaty będą poszerzone o część artystyczną. Dzieci zrobią swojego drejdla.

Piotr Prokopowicz – absolwent Akademii Muzycznej w Tel Avivie i Akademii Tańca w Jerozolimie. Laureat nagród pianistycznych, m.in. konkurs Chopina w Sochaczewie, Concerto Competition Tel-Hay, AICF etc. Występował między innymi w Izraelu, Polsce, Ukrainie i Niemczech. Obecnie studiuje Judaistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współtwórca Studia pod Drabinami.

Zajęcia dla najmłodzej grupy przeprowadzą Ania i Iga. Zrobimy z dziećmi warsztat składający się z dwóch etapów. Pierwsza część odnosi się do refleksji i dyskusji na temat święta Chanuki, ale również istoty święta, jaką jest przezwyciężenie trudności. Drugi etap to część artystyczna.

Anna Makówka – Historyczka, dziennikarka, działaczka społeczna i trenerka antydyskryminacyjna. Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydział Historyczny. Współpracowała z Wydawnictwami Austeria i Midrasz, Stowarzyszeniem Centrum Polsko-Niemieckie, Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Instytutem Karta, Internationaler Bund Polska i Radio Kraków Małopolska. Autorka projektu wydawniczego „Majses”, w którym jedna z książek „Majn Alef Bejs” zdobyła główną nagrodę BolognaRagazzi Award podczas Targów Książki Dziecięcej w Bolonii. Członkini Towarzystwa Interwencji Kryzysowej. Prezeska Żydowskiego Stowarzyszenia Czulent. Obecnie robi doktorać na Uniwersytecie Pedagogicznym i pracuje dla National Democratic Institute.

Iga Rosińska – Politolożka, działaczka społeczna i aktywistka żydowska, współautorka i realizatorka projektów edukacyjnych dla dzieci. Absolwentka Turystyki Międzynarodowej, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Koordynatorka Szkółki Niedzielnej – Unzere Kinder oraz Żydowskiej Biblioteki im. Remu w Krakowie. Od 2013 roku Sekretarz i aktywna działaczka Żydowskiego Stowarzyszenia Czulent.

Uwaga! Szkółka dla wszystkich grup obywać się będzie w nowych salach parafialnych pod numerem 62.

Serdecznie wszystkich zapraszam! Do zobaczenia!

Iza Adamczyk-Pagano

Komentowanie niedozwolone.